O briliantoch

Páči sa nám ich lesk, kvality a samotné meno. V skutočnosti o nich vieme málo. Mnoho ľudí si kladie otázku: Aký rozdiel je medzi briliantom a diamantom? V podstate ide o jednoduchú odpoveď. Stále sa jedná o diamant. Ak sa surový diamant vybrúsi, stane sa briliantom. Samozrejme, že brilliant musí spĺňať niekoľko náležitostí.

Správny brilliant má spĺňať 4 parametre označované ako 4C. Parametre v sebe zahŕňajú výbrus, váhu, čistotu a farbu. Na stanovenie hmotnosti diamantu sa používa jednotka metrický karat, označovaný v skratke ct (napríklad 1ct = 200mg = 0,2g). Pri briliantoch je dôležitá čistota a čírosť. Škála čistoty sa rozdeľuje do niekoľkých kategórii. Tie sú rozdelené podľa prítomnosti nečistôt, praskliniek a kazov a kvality výbrusu.

Mnohý ľudia majú predstavu, že existuje iba číry biely brilliant, no aj v tomto prípade môže byť kameň prírodne sfarbený a jeho cena sa začína lýšiť aj od sýtosti sfarbenia. Brilianty sú najčastejšie používané druhy výbrusov, do ktorých brúsiči tvarujú surové diamanty.

Brilliant má obyčajne spolu 58 plôšok (faziet) a pás. Najznámejšie brilianty sú z diamantov, ale podobnou úpravou môžu prejsť aj iné drahé kamene, treba však počítať s tým, že kvalita a optický efekt napriek tomu nikdy nebude taký, ako u briliantového výbrusu z diamantu. Optimálne vybrúsený diamant reflektuje maximum prijatého svetla.

Podľa čoho zistíte, že brilliant je správne vybrúsený? Podľa toho, že odráža svetlo z jednej fasety na druhú a opäť hornou časťou kameňa von. Priveľmi dlhý brus briliantu spôsobuje únik svetla smerom do strán a naopak, priveľmi plochý brus spôsobuje únik svetla smerom dolu. Pri bliliantovom výbruse je dôležitá dokonaná symetria. Ak sa svetlo zle zalamuje, nedochádza k správnemu optickému javu, ktorý je pre brilianty typický, k tzv. ohňu.                                     

Popri briliantovom výbruse sa kamene môžu upravovať aj do iných tvarov. Obľúbenosti sa tešia najmä oval, slza, srdce, princess, markíza, smaragdový výbrus a ďalšie. Spomínané výbrusy sú ojedinelé, pretože dochádza k zníženým optickým dipsozíciam diamantu.

Brúsenie diamantov do podoby briliantov je naozaj zručná práca. Celý proces musí prejsť od fázy plánovania, zaobľovania, brúsenia až po fázu konečného doleštenia. Až v tedy je naozaj pripravený posunúť san a trh a následne k samotnému spotrebiteľovi.

Nechajte svoje brilianty oceniť, platíme hotovosť!

KONTAKT

Mário Kovaľ

Obchodná 39
81106 Bratislava

tel: +421 903 287 001

platí aj pre Viber, WhatsApp

tel: +421 904 150 150

email: mariokoval@seznam.cz

Mapa